Menu
submenu

Liban

Flaga Liban
Oficjalna nazwa: Republika Libańska
Powierzchnia: 10 400 km2
Ludność: 3 925 502; km2 375,5
Stolica: Bejrut
Ustrój: republika
Waluta: 1 funt libański = 100 piastrów
Język: arabski (oficjalny), francuski, angielski
Religie: islam 70%, chrześcijaństwo 30%, judaizm

Liban, niegdyś klejnot wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, później przesiąknięty francuskim kolorytem teren rozrywek dla bogaczy, przez 16 lat był areną gwałtownych walk.
Mieszkańcy Libanu byli ludźmi interesu, wykazującymi się niezwykłą elastycznością, dzięki której przez wiele lat ich kraj odgrywał w morzu bliskowschodnich konfliktów rolę mediatora. Główne porty Libanu, Bejrut i Trypolis, do niedawna jeszcze były ośrodkami tranzytowymi dla położonych w głębi lądu – Jordanii, Iraku i Syrii. Bejrut stanowił finansowe centrum Bliskiego Wschodu. Dzisiaj Liban jest poważnie zadłużony, a inflacja ciągle wzrasta.
Na wybrzeżu Libanu panuje ciepły, śródziemnomorski, latem suchy klimat. W górach śnieg leży od grudnia do maja. Dzięki temu zimą można wykąpać się w ciepłym morzu, a później, pokonując zaledwie kilka kilometrów w głąb lądu, pojeździć na nartach.

Przewodniki

  • Libanie

    Całkiem Bliski Wschód to zbiór reportaży arabisty i turkologa, który w rozmaitych rolach (m.in. jako badacz, przewodnik, tłumacz konserwatorów zabytków) od wielu lat wędruje po krajach islamu. Dzięki znajomości języka i osobistej perspektywie autor dostrzega to, czego nie można zobaczyć w telewizyjnych migawkach ani turystycznych folderach. Każdy z reportaży (m.in. z Egiptu, Syrii, Palestyny, Libanu) to barwny portret danego regionu ? wewnętrznych napięć, problemów z historią, rytmu codziennego życia. Stanisław Guliński przybliża czytelnikom zaskakujące spotkania tradycji i nowoczesności, Wschodu i Zachodu, oszałamiającą różnorodność etniczną i religijną, niezwykłe zakręty historii i nieprawdopodobne ludzkie losy. W tej książce Bliski Wschód to fascynujący i niejednoznaczny rejon świata, który domaga się nowego, wolnego od uprzedzeń odczytania. Stanisław Guliński (ur. 1972)Absolwent Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 r. studiuje, podróżuje i pracuje na Bliskim Wschodzie. W 2003 r. był m.in. tłumaczem kontyngentu polskiego w Iraku. Wieloletni współpracownik Tygodnika Powszechnego.Liban - więcej informacji

footer map